Gothic II – Smoki

Pandrodor (Smok bagienny: 3500 xp) -Jak sama nazwa mówi, smok ten przesiaduje na bagnach. Jego kryjówka znajduje się na północnym zachodzie od zamku. Po drodze natkniemy się łowców smoków, którzy pomogą nam go pokonać. Jako pierwszy ze smoków nie jest najtrudniejszym przeciwnikiem, ponieważ owi wojownicy rozprawią się z nim błyskawicznie.

Pedrakhan (Smok kamienny: 4000 xp) – Jest to drugi smok, z którym przyjdzie nam walczyć. Okupuje starą twierdzę znajdującą się na zboczu góry. Do twierdzy prowadzi tylko jedna stroma ścieżka granicząca z orkową palisadą. Smok pokryty jest twardymi, kamiennymi łuskami, które trudno przebić jakimkolwiek mieczem. Będziemy musieli poradzić sobie z nim bez żadnej pomocy, więc sprawi nam pewne trudności.

Feomathar (Smok ognisty: 4500 xp) – Smok zamieszkujący czubek wulkanu. Droga do jego kryjówki jest wąska, a dostępu do niej szczegą jaszczuroludzie oraz ogniste golemy. Smok ten jako jedyny ze swoich braci ukrył swój skarb w najwyższym miejscu, gdzie nikt się nie dostanie. Jedynym sposobem na odnalezienie go, jest wspinaczka po stromych skałach, gdzie jedno zawachanie grozi utratą życia. Stwór ten najbardziej przypomina wzorzec smoka jaki przedstawiono w grze.

Finkregh (Smok lodowy: 5000 xp) – Fikregh posiada kryjówkę na północnym zachodzie Górniczej Doliny. Jest ostatnim i najsilniejszym ze smoków w Khorinis. Otoczony został przez liczną gromadę jaszczuroludzi. Po drodze do niego spotkamy łowców (Bulko i Silvestra), którzy będą próbowali nas wykorzystać, a po pokonaniu smoka, zabić.

Feodaron (Smok ognisty: 4500 xp) – Przedostatni ze smoków. Starszy brat Feomatara. Jest małym zapleczem dla prawdziwego przeciwnika. Z uwagi na to, że nie jest ważną postacią, a umiejętności twojego bohatera wtedy są tak wielkie, że nie sprawi on dużego problemu. Pilnuje on mostu w drodze do Dworu Irdorath.

Smok ożywieniec (Smok „kościsty” ;p: 10000 xp) – Jest ostatnią bestią, z którą przyjdzie nam stoczyć walkę. Żyje w głęboko w ukrytej grocie na Dworze Irdorath, czczony przez tuziny poszukiwaczy. Najtrudniejszy przeciwnik w całej grze. Posiada dużo życia i często robi uniki, dla doświadczonego maga to błachostka, natomiast dla wojownika jest to nielada wyzwanie.

Każdy prawdziwy smok posiada swój skarb, którego pilnie strzeże. W późniejszej grze przekonamy się, że czym silniejszy smok, tym bardziej okazałe skarby. Większość z nich znajduje się w okolicy kryjówki każdego z nich, a oni sami stanowią dla swojego dobytku naturalną ochronę. Wielu poszukiwaczy przygód straciło z tego powodu życie, dlatego też: czy aby warto ryzykować?