Świat – Orkowie

W grze Gothic, potężnym przeciwnikiem ze strony zła, są istoty zwane orkami. Ludzie porównują ich do bestii bądź „nie-ludzi”, które palą i niszczą wszystko, co stanie im na drodze. Owe potwory postawą przypominają małpy. Ich ciało – barwy zielonej – jest bardzo odporne na wszelkie zadawane ciosy. Oczy wydłużone, w których można dostrzec zemstę i nienawiść do rasy ludzkiej.

W pierwszej części gry, Nekromanta Xardas dowodzi nam, że Orki nie są prymitywnymi potworami, takie jak możemy spotkać na co dzień. Ich kultura może dorównywać ludzkiej. To właśnie oni wybudowali świątynie ku czci swojego bóstwa, jakim jest „Śniący”. Orkowie są doskonałymi rzemieślnikami, jak również mistrzami w konstruowaniu machin oblężniczych, których demonstracje możemy ujrzeć w części drugiej. Potrafią wykuwać potężne i zabójcze bronie, które przebiją najgrubszy pancerz. Są mistrzami w konstruowaniu machin oblężniczych, których demonstracje możemy ujrzeć w części drugiej, gdzie taran oparty jest na okupowanym przez bestie zamku. Siła orków wielokrotnie przewyższa siłę przeciętnego człowieka. Dla człowieka, wróg ten jest bardzo mocny, którego nigdy nie zlekceważono. Owi „nie-ludzie” są rasą, która biegle opanowała posługiwanie się typowym orężem bojowym. Sam Król Rhobar II toczył z nimi walkę, w której ilekroć walczył z bestiami, tylekroć przegrywał. Orkom zawsze towarzyszom złowrogo nastawione zwierzęta, zwane Wargami. Zawsze atakują stadnie. Te stworzenia są szybkie i bardzo silne. Konstrukcją ciała przypominają typowe wilki, gdyż mają podobne rysy swych pysków oraz podobną budowę, jednakże posiadają futro innej barwy, a mianowicie czarnej. Doświadczony wojownik nie powinien mieć z nimi problemów.
Każdy oddział orków jest wspomagany o moce magiczne. By zapewnić sobie dobrą defensywę, zielono skóre istoty w swoich oddziałach posiadają przynajmniej jednego orka-szamana. Zaopatrzenie dla orków przybywa przeważnie drogą morską. Język orków jest dla ludzi całkowicie nie zrozumiały. Tylko nieliczni potrafią mówić w ich języku. Ci, którzy usłyszeli kiedykolwiek okrzyk orków, wiedzą, że ich mowa przypomina chaotyczny bełkot. Te stworzenia nie mają litości nad wrogiem. Ich morale są znacznie większe od ludzi. Wiedzą, że wygrają, albowiem w grupie bywają silni.

Cała populacja tychże istot, znajdujących się w Górniczej Dolinie, wyznaje jedno bóstwo, jakim jest „Śniący”, nazywany przez orków Kru-shak. Głównym miejscem pobytu orków jest północna część Myrthany. Ową krainę będziemy mogli zwiedzić w trzeciej odsłonie gry Gothic. Żyją w terenach górzystych, tak jak monstra zwane trollami. Król Rhobar II zapragnął podbić jak najwięcej ziem, jego wojska wkroczyły na tereny zielono skórych. Orkowie nie miały innego wyboru. Musieli bronić swej stolicy, więc wstąpili na wojenną ścieżkę.