Świat – Magiczna ruda

Najlepszą rudę do wyrobu wszelkiego oręża znaleźć można w kopalniach w dolinie Khorinis. Wykutą z niej broń cechuje niebywała wytrzymałość. Pokłady rudy występują zwykle głęboko pod ziemią, lecz głupcem ten, kto nie podejmie trudu wydobycia jej na światło dzienne. Nie wiele jest takich skarbów na świecie…

Magiczna broń wykonana z tej że rudy, przebije każdy pancerz i pogruchocze każdą tarczę. Zaiste, królewski to oręż i królewską cenę trzeba zapłacić za choćby sztylet wykuty z tego szlachetnego kruszcu. Takoż surową cenę płacą górnicy pracujący w kopalniach. Rudę nie łatwo oddzielić od skalnych pokładów, tak choćby z całych sił walczyła, by pozostać w łonie matki Ziemi.

W pierwszej części gry Gothic, w dolinie Khorinis wydobytą rudą można handlować. Każdy kupiec nie zhańbi się brakiem tego kruszcu w swoich kieszeniach. Ruda jest traktowana tutaj jak monety. Dzięki niej można załatwić wszystkie niezbędne formalności. Wszyscy gromadzą ten skarb, by nim handlować, lecz Magowie Wody znaleźli inne zastosowanie… Gromadzą oni rudę by „wysadzić” magiczną barierę i uratować istnienie wielu ludzi… Natomiast górnicy poświęcają z przymusu życie, by wydobyć tenże kruszec. Muszą uważać na liczne niebezpieczeństwa zachodzące ze strony potworów zwanych pełzaczami. Owe stwory możemy spotkać w niektórych jaskiniach. Upodobnione do pająków, sprawiają, że są niezwykle szybkie i zwinne.